Priorytetowym celem rozwoju KOK jest stymulacja i ukierunkowanie merytorycznego procesu tej działalności zgodnie ze społecznymi potrzebami regionu i środowiska lokalnego oraz szeroko pojęta inspiracja, edukacja oraz współtworzenie.

 

Kępiński Ośrodek Kultury podejmuje wielokierunkowe działania w szczególności w dziedzinie kultury, promocji i edukacji. KOK jest organizatorem imprez cyklicznych, takich jak „Dni Kępna”, „Dni Majowe”, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, Dożynki Gminne, Festiwal „Kępińskie Kolędowanie”. Ponadto Ośrodek Kultury jest organizatorem szeregu konkursów, przeglądów i warsztatów artystycznych. Na co dzień skupia na zajęciach tematycznych pasjonatów różnych dziedzin kultury i sztuki. Tutaj każdego dnia swoje próby mają amatorskie zespoły muzyczne. Nie brakuje śpiewającej młodzieży i seniorów.

   Historia Kępińskiego Ośrodka Kultury sięga początków 2009 roku. Mimo tak krótkiego czasu swojej działalności miejsce to, stało się ważnym miejscem określającym kępińską kulturę.
    Trzy pierwsze lata obecności Ośrodka Kultury to przede wszystkim okres niezwykle wytężonej pracy, nastawionej na rozpoznawanie potrzeb społeczno-kulturalnych mieszkańców Kępna i ich efektywne zaspokajania. Kępiński Ośrodek Kultury jest żywym tworem, który ewoluuje, zmienia się, a jego oferta dopełnia obraz Kępna – miasta różnorodnego, wypełnionego dziedzictwem historii, ale równie odważnie spoglądającego w przyszłość.

Kępiński Ośrodek Kultury od września 2014 roku wzbogacił swoją ofertę o seanse Kina za Rogiem.

Kino za Rogiem to nowa filozofia kina. To alternatywna propozycja zaspokajania potrzeb kulturalnych z jaką wychodzi KOK dla szkół, przedszkoli, grup zorganizowanych.

   Od samego początku funkcjonuje tu m.in. modelarnia lotnicza prowadzona przez Wojciecha Kardasia. To swoista wizytówka KOK-u, głównie ze względu na fakt, iż spaja kolejne pokolenia pasjonatów tworzenia modeli. Spotykają się tu modelarze z wielkim doświadczeniem i umiejętnościami z młodymi adeptami tej niezwykle efektownej pasji. Kępińska modelarnia to marka sama w sobie, rozpoznawalna i doceniana. Najlepszym tego dowodem były organizowane pikniki lotnicze, które ściągały do Kępna wielu przyjaciół, jak i również dawnych wychowanków tego miejsca, którzy niejednokrotnie tworzą dziś podobne sekcje w całej Polsce.

   Kępiński Ośrodek Kultury w znacznym stopniu definiuje również muzyka w przeróżnych jej aspektach i formułach. To tu swoje próby organizują lokalne zespoły, jak również sympatycy wspólnego muzykowania. Sala muzyczna KOK niemal codziennie rozbrzmiewa dźwiękami. Efekty tej twórczej ekspresji znajdują ujście w szeregu przedsięwzięć organizowanych przez Kępiński Ośrodek.

   Wizytówką jest również turniej taneczny współorganizowany przez Studio Tańca RETRO. Kępiński Ośrodek Kultury to również działania wpisujące się ważne wydarzenia związane z szeroko rozumianą kulturą.

Ośrodek Kultury realizował również projekt poświęcone popularyzowaniu sylwetek i twórczości m.in.: Czesława Miłosza, Janusza Korczaka oraz Juliana Tuwima. W okresie letnim oraz w czasie ferii Ośrodek organizuje formy spędzania wolnego czasu z myślą o najmłodszych. Lato to również czas plenerów malarskich z udziałem członków Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego.

    Pozostając w kręgu sztuki, należy również wspomnieć o działalności sekcji plastycznej skupiającej dzieci, które inspirowane są do poznawania różnorodnych technik plastycznych. Rzeźbiąc czy malując wykorzystują przeróżne formy podopieczni wkraczają w inny świat. W KOK zostały uruchomione warsztaty decoupage, do udziału, w których wciąż nie brakuje chętnych. Kępiński Ośrodek Kultury ma również w swojej ofercie zajęcia muzyczno-wokalne, malarskie, aktorskie, laboratorium młodego odkrywcy oraz orkiestrę koncertową.

KOK ciągle ewoluuje i poszukuje. Dobrym tego przykładem są nowe sekcje czy grupy zajęciowe. W działalności Kępińskiego Ośrodka Kultury sporą uwagę poświęca się ludziom młodym, ale miejsce to jest również otwarte na seniorów. Najlepszym potwierdzeniem są cyklicznie organizowane Artystyczne Spotkania Seniorów.

Od września do grudnia 2015 Kępiński Ośrodek Kultury realizował projekt „Spotkania z teatrem i muzyką”, „Doświadczyć, usłyszeć, dotknąć”, w ramach programu „Kultura Dostępna”, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach zadania powstała nowa oferta kulturalna dla seniorów i osób z dysfunkcją wzroku z regionu Kępna i okolic.

W Kępińskim Ośrodku Kultury przeprowadzone zostały cykliczne zajęcia teatralne, muzyczne, wokalne oraz gitarowe łączące teorię z praktyką. Zorganizowano sześć wyjazdów do Filharmonii w Kaliszu, do teatrów w Opolu, Wrocławiu oraz Łodzi na spektakle ,lekcje teatralne i koncerty.

W zadaniu uczestniczyły osoby, które mają ograniczony dostęp do kultury ze względu na oddalenie geograficzne od narodowych instytucji kulturalnych i artystycznych, wiek i niepełnosprawność.

W rezultacie zwiększyła się świadomość kulturalna oraz integracja społeczna uczestników.

Zadanie przeprowadzone zostało w partnerstwie KOK z Klubem Seniora „Pod Żurawiem” i Kępińskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych z Udziałem wykwalifikowanego personelu, artystów, instruktorów i wolontariuszy.

p.o. Dyrektora 

Kępińskiego Ośrodka Kultury

Dariusz Leśniarek